Blog grafika komputerowego

Słów kilka o grafice komputerowej. Co to Photoshop i GIMP? Jak zacząć projektować grafikę komputerową?

photoshop-logoAdobe Photoshop był długo uznawany za najbardziej niezbędne oprogramowanie do projektowania grafiki. Jest sprzedawane samodzielnie lub jako część Adobe Creative Suite, które zawiera też Illustrator, InDesign, Flash, Dreamweaver, Acrobat Pro i parę innych narzędzi. Głównymi funkcjami Photoshopa są edytowanie zdjęć, projektowanie stron internetowych i tworzenie elementów do każdego typu projektu. Jest też używane często do projektowania tła, np. plakatów lub kart biznesowych, chociaż Illustrator lub InDesign są często lepsze do tego typu zadań.

Edycja zdjęć

Photoshop jest świetnym narzędziem do edycji zdjęć. Jeśli designer przygotowuje cyfrowe lub skanowane zdjęcie do użytku w projekcie, to nieważne czy chodzi o stronę internetową, broszurę lub projektowanie książki, pierwszy krok często sprowadza się do użycia Photoshopa. Używając szeregu narzędzi designer może :

  1. Przyciąć zdjęcie,
  2. Zmienić rozmiar zdjęcia,
  3. Regulować i poprawiać kolory,
  4. Optymalizować zdjęcia dla użytku internetowego poprzez wybieranie formatu plików i redukcji objętości pliku,
  5. Zapisywać zdjęcia w różnych formatach do użytku w projektach drukarskich,
  6. Używać swojej kreatywność do zrobienia ważnych zadań.

Projektowanie strony internetowej

Photoshop jest preferowanym narzędziem dla wielu designerów stron internetowych. Podczas, gdy jest możliwość eksportowania HTML, nie jest często używany do kodowania stron, ale raczej do projektowania ich przed wprowadzeniem ich na fazę kodowania. Jest powszechne, że najpierw projektuje się podstawę, niefunkcjonującą stronę w Photoshopie i potem projektuje się i tworzy stronę, która już będzie funkcjonować, używając Dreamweavera, edytora CSS, poprzez kodowanie ręczne lub używanie opcji oprogramowania. Jest tak, ponieważ łatwo jest przenosić elementy po całej stronie, korygować kolory i dodawać elementy bez spędzania czasu na pisaniu kodu, który trzeba by było później zmieniać. Wśród tych funkcji Photoshopa, designer może też :

  1. Optymalizować grafikę do użytku internetowego,
  2. Eksportować wiele wersji plików graficznych,
  3. Projektować indywidualne elementy takie jak przyciski lub tła.

Układ projektu

Jak zostało już wspomniane wyżej, oprogramowania takie jak InDesign lub Illustrator są idealne dla układu projektów. Jednakże, Photoshop jest bardziej niż wystarczający do robienia tego typu pracy. Adobe Creative Suite jest drogi pakietem, więc wielu designerów może zaczynać z samym Photoshopem i później powiększać pakiet. Projekty takie jak karty biznesowe, plakaty, pocztówki i ulotki mogą być kompletowane przez narzędzia Photoshopa. Wiele drukarni akceptuje pliki Photoshopa lub przynajmniej pliki w formacie PDF, które mogą być eksportowane z oprogramowania. Większe projekty jak książki lub wielostronicowe broszury mogą być zrobione w innych programach.

Tworzenie grafiki

Twórcy Adobe spędzili lata na tworzeniu narzędzi i interfejsu Photoshopa, który się ulepsza z każdym wydaniem. Zdolność do tworzenia niestandardowych pędzli do malowania, dodania efektów takich jak dodanie cienia, praca ze zdjęciami, szeroki wybór opcji, czynią Photoshopa świetnym narzędziem do tworzenia oryginalnej grafiki. Mogą być wydane osobno, lub mogą być importowane do innych programów w przypadku potrzeby użycia ich w dowolnym projekcie. Jak designerzy opanują tajniki Photoshopa, kreatywność i wyobraźnia zdeterminują, co może być zrobione.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts