Grafik komputerowy – zawód
Projektanci grafiki są przekazicielami wizualnej informacji, którzy projektują i tworzą nośniki drukarskie i elektroniczne takie jak, magazyny, grafiki telewizyjne, logo i strony internetowe. Mogą być zatrudnieni przez firmy zajmujące się reklamą, kompanie designerskie, wydawców i innych potrzebujących profesjonalnych designerów. Kariera ta jest uwarunkowana wynikami i projektanci graficzni są odpowiedzialni za przedstawianie finalnych produktów spełniających żądania klientów.
Wymogi edukacyjne projektanta graficznego
Posiadanie certyfikatu lub dyplomy w projektowaniu grafiki może procentować w ubieganiu się o pozycje asystenta lub wsparcia technicznego; jednakże większość pozycji związanych z projektowaniem wymaga ukończenia studiów licencjackich. Studencie mogą wiele zyskać na uczęszczaniu do jednej z uczelni wyższych oferujących studia związane z projektowaniem. Niektóre szkoły w swoim programie zastrzegają przyjmować aplikantów, który odbyli przynajmniej jednoroczny kurs sztuki i projektowania. Oprócz wpłaty rekrutacyjnej mogą być wymagane przykładowe szkice i portfolio.
Program nauczania grafiki na studiach licencjackich
Niektóre szkoły wyższe i uniwersytety oferują programy pierwszego stopnia sztuk pięknych i projektowania graficznego. Te czteroletnie programy pomagają studentom wzmocnić ich techniczne i artystyczne umiejętności potrzebne na starcie w pracy po studiach lub nawet wyższych pozycjach w projektowaniu. Programy nauczania są różne, zawierać muszą jednak najważniejsze przedmioty w sferze projektowania. Kursy mogą zawierać :
- Typografia,
- Projektowanie książek,
- Rysowanie,
- Zaawansowane projektowanie graficzne,
- Projektowanie przy użyciu komputera,
- Nośniki cyfrowe,
- Fotografia.
Inne wymagania
Wraz z innymi formalnościami edukacyjnymi, designerzy muszą mieć zdolności artystyczne i wysokie umiejętności przekazu pisemnego, werbalnego i wizualnego. Muszą też posiadać portfolia, które pokazują ich najlepsze prace będące rozważane przez pracodawców podczas procesu rekrutacji. Designerzy często pracują niezależnie i muszą sprostać krótkich terminom tzw. deadline, więc umiejętność zarządzania czasem i trzymania się harmonogramu jest bardzo istotna. Umiejętności biznesowe i sprzedania swoich prac są także zyskowne dla kariery, szczególnie dla tych pracujących na własną rękę.